2019/2020 MTN FA Cup Preliminary Round Draw Held With Exciting Pairings

2019/2020 MTN FA Cup Preliminary Round Draw Held With Exciting Pairings

81198187_10158020700684571_239470999714660352_n-1

The draw for the 2019/2020 MTN FA Cup (Obiaa Nye Obiaa) round of 64 was held on Tuesday, 14th January, 2020, at the Ghana Football Association (GFA) Secretariat in Accra.

The draw involved 48 clubs from the Division One League and 44 qualified clubs from the Division II League was staged in Accra to determine which club qualifies to the next stage of the competitions.

The pairing was made based on the regional locations of the clubs.

82759831_178475793220994_6910119899817836544_o

All Games will be played between 24th to 27th January 2020. All clubs are entitled to 1,000ghs appearance fee and 500ghc worth of airtime from MTN, plus 25% of the gate proceeds.

Below are the fixtures of the MTN FA Cup Round of 64

GREATER ACCRA REGION

Might her vs Nania FC

Charity stars vs Danbort fc

Attram De Visser vs Star Makers

Uncle T utd vs Okyeman Planners

Third World vs Tema Youth

Accra Lions vs Vision fc

Amidaus professionals vs sporting mirren

Emmanuel fc vs Teshie Unique FC

BRONG AHAFO REGION

Bofoakwa Tano vrs Nsoatreman

Might Royal vrs Kato Freedom Fighters

Kintampo Top Talent vrs Nkoranza Warriors

Young Apostle vrs Gold Stars

BA utd vrs Berekum Barcelona

Unity fc vs Berekum Arsenal

DC utd Techiman city

Sunyani Reformers vs Kenyasi New Dreams fc

VOLTA REGION

Adidome unity Stars vs Hearts of Lions

Likpe Heroes vs Bebeto FC

Akatsi All Stars vrs Agbozuwe Weavers

CENTRAL REGION

Windy Professionals vs Star Madrid

All Blacks vs Winneba utd

New Edubase utd vs Unistar Academy

Venomous Viper vs Soccer Intellectuals fc

Suamponmang utd vs CC Metro Youth

ASHANTI REGION

Wassaman utd vs Achiken fc

Kumawuman utd BYF fc

Pacific heroes vs AC Milan fc

Asokwa Deportive vs River Plate Athletic club

Afigya shooting stars vs Thunderbolt fc

WESTERN REGION:

Sekondi Eleven wise vs Aboi Youngster

Skyy fc vs TTU Stars FC

Nkwantaman utd vrs Proud utd

Dolphins fc vs Samtartex 1996

NORTHERN REGION

Kintampo FC vs Tamale Sky FC

RTU vs Gbewaa FC

Tamale City vs Steadfast FC

Young Zobzia vs Great Anpimbians

UPPER EAST REGION

Garu utd vs Crocodile stars

Zuarungu fc vs Bolaga Soccer Masters

UPPER WEST REGION

Wa Suntaa vs Sombo Freedom Stars

Wa Yasin FC vrs Real 24 hours

EASTERN REGION:

Young wise vs Krystal Place

Blue Skies vs Bazuka FC

Okwawu utd vs Kotoku Royal

Kade utd vs Phar Rangers

From Sammy Heywood Okine

 

comments